A mai diákok számára magától értetődő, hogy iskolánk híres tanárának, Bolyai Farkasnak a nevét viseli, holott az egykori Református Kollégium 1957-ben, fennállásának négyszázadik évfordulóján vette fel csupán ezt a nevet. Akkoriban ez nagyon fontos lépésnek számított, hiszen iskolánkat az ’50-es években Iosif Rangheţ kommunista pártvezérről nevezték el. A 60 évvel ezelőtti névadásra emlékeztünk ünnepélyes keretek között, november 17-én a díszteremben. Az ünnepségen az iskola diákjai mellett meghívottként a névcserét átélt öregdiákok is jelen voltak.
Dr. Bálint István igazgató köszöntőjét követően prof. dr. Gyéresi Árpád, a MOGYE nyugalmazott egyetemi tanára osztotta meg velünk, milyen volt az ő idejében a diákélet. Humoros történeteivel megnevettette a hallgatóságot, és visszarepített minket abba az időbe, amikor iskolánkba csak fiúk járhattak és a világháborúban megrongálódott épület javítása miatt más tanintézményekben tartották az órákat. Beszédében kiemelte az iskolában uralkodó fegyelmet és megemlékezett azokról a tanárokról, akik mély nyomot hagytak a diákokban.
Kirsch Attila, a Református Kollégium – Bolyai Farkas Elméleti Líceum Öregdiákok Baráti Köre nevében emlékezett arra a történelmi pillanatra, amikor Bolyai Farkas születésének 100. évfordulójára készülve dr. Kozma Béla, iskolánk egykori igazgatója, kérte, hogy az intézményt Iosif Rangheţ helyett, a Református Kollégium egyik leghíresebb tanáráról nevezzék el. A Bolyai Farkas jelentőségét népszerűsítő mozgalomnak olyan hatása volt, hogy az akkor tartományi pártvezetés beleegyezett a névcserébe.
Az ünnepélyt verses-zenés műsor zárta.
Elsőnek a Kályoni János furulyaegyüttes lépett fel, szavalt László Otília (XI.F), Köllő Magor Örs (XI.E), Madaras Mónika (XI.F), majd a Bolyai Zenekör előadásával folytatódott és Bíró Hanna (XI.B) versmondásával zárult az előadás.
A megemlékezés visszatekintést nyújtott iskolánk történetére, ami azért fontos, mert a jövő építéséhez ismernünk kell a múltunkat is.
Pávai-Marossy Zsófia, X.E